DINO Trail Run - Eagle Creek 2017

Overall Results

April 01, 2017


Results by DINO LLC
<

15k

  ------- 5k split ------- ------- 10k split ------- ------- finish ------- Total
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Ryan Bice Indianapolis IN 1761 M 1 M Overall 1 18:19.4 1 36:34.5 1 55:21.0 55:21.0
2 Alex Potter Bloomington IN 1582 M 2 M Overall 3 19:44.8 2 39:30.9 2 59:28.0 59:28.0
3 Bill Brumbach Plainfield IN 1768 M 3 M Overall 2 19:32.2 3 39:32.6 3 59:32.8 59:32.8
4 Dan Schramm Martinsville IN 1487 M 1 M 50-54 4 19:52.2 4 39:54.6 4 1:00:09.0 1:00:09.0
5 Wesley Bates Bloomington IN 1756 M 1 M 20-24 11 21:05.1 6 41:09.5 5 1:00:24.7 1:00:24.7
6 Joel Hubert Indianapolis IN 1591 M 1 M 25-29 5 20:08.3 5 40:58.4 6 1:01:23.5 1:01:23.5
7 Scott Saucedo Westfield IN 1486 M 1 M 40-44 8 20:47.6 8 41:34.2 7 1:02:08.9 1:02:08.9
8 Justin Chandler Indianapolis IN 1597 M 1 M 30-34 12 21:07.6 9 41:44.6 8 1:02:25.8 1:02:25.8
9 Charles Williams Fishers IN 1901 M 2 M 40-44 6 20:33.3     9 1:02:31.0 1:02:31.0
10 Brian Smith New Palestine IN 1874 M 1 M 45-49 7 20:37.2 7 41:28.1 10 1:02:50.2 1:02:50.2
11 Laura Paschke Carmel IN 1856 F 1 F Overall 9 20:50.7 10 41:48.0 11 1:02:56.3 1:02:56.3
12 Michael Clark Greenwood IN 1774 M 2 M 30-34 13 21:13.5 11 42:52.4 12 1:04:35.6 1:04:35.6
13 Lauren Manuel Indianapolis IN 1666 F 2 F Overall 17 21:28.8 13 43:08.3 13 1:05:22.2 1:05:22.2
14 Todd Whisman Lapel IN 1714 M 2 M 50-54 15 21:27.4 12 42:58.8 14 1:05:41.5 1:05:41.5
15 Jacob Weimer Zionsville IN 1896 M 2 M 20-24 10 21:01.3 14 43:23.9 15 1:06:28.2 1:06:28.2
16 Matthew Jourdan Indianapolis IN 1595 M 2 M 45-49 16 21:28.0 15 44:03.4 16 1:07:06.0 1:07:06.0
17 Danny Owens Martinsville IN 1853 M 3 M 40-44 18 21:42.2 16 44:05.1 17 1:07:20.0 1:07:20.0
18 Nick Tarvin Westfield IN 1883 M 3 M 30-34 19 21:43.7 18 44:35.6 18 1:07:50.8 1:07:50.8
19 Jahon Hobbeheydar Columbus IN 1818 M 4 M 40-44 21 22:39.7 19 45:57.1 19 1:09:03.5 1:09:03.5
20 Dexter Pepperman Noblesville IN 1485 M 5 M 40-44 20 22:39.3 20 45:59.0 20 1:09:18.7 1:09:18.7
21 Argenis Roche Indianapolis IN 1863 M 1 M 35-39 14 21:27.4 17 44:28.3 21 1:09:43.5 1:09:43.5
22 Brian Greene Westfield IN 1589 M 3 M 45-49 22 22:43.5 22 46:11.4 22 1:09:55.8 1:09:55.8
23 Sarah Overpeck Indianapolis IN 1852 F 3 F Overall 25 23:10.8 25 46:52.1 23 1:10:04.3 1:10:04.3
24 Jonathan Cunningham Aurora CO 1781 M 3 M 20-24 27 23:14.7 26 46:54.0 24 1:10:04.9 1:10:04.9
25 Pat Cummins Camby IN 1780 M 2 M 35-39 24 23:07.8 23 46:49.3 25 1:10:14.8 1:10:14.8
  ------- 5k split ------- ------- 10k split ------- ------- finish ------- Total
Place Name City Bib No Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
26 Stephen Mader Beech Grove IN 1836 M 2 M 25-29 23 22:45.0 21 46:09.8 26 1:10:23.2 1:10:23.2
27 Jimmie Jackson Bluffton IN 1819 M 3 M 25-29 26 23:12.8 24 46:49.6 27 1:10:45.3 1:10:45.3
28 Nathaniel Bibat Whiting IN 1759 M 4 M 20-24 38 24:44.6 33 48:08.1 28 1:11:28.3 1:11:28.3
29 Anthony Bruce Greensburg IN 1588 M 4 M 30-34 35 24:06.0 31 48:05.1 29 1:11:50.0 1:11:50.0
30 Scott Weaver Eagle Creek IN 1895 M 3 M 35-39 34 24:04.7 35 48:34.9 30 1:12:02.2 1:12:02.2
31 Terry Kent Greenwood IN 1508 M 4 M 35-39 45 25:40.0 37 49:23.3 31 1:12:02.6 1:12:02.6
32 Mathew Kendig Huntington IN 1828 M 5 M 30-34 30 23:40.3 29 47:59.0 32 1:12:07.3 1:12:07.3
33 John Hauber Carmel IN 1488 M 4 M 45-49 31 23:44.3 30 48:01.0 33 1:12:14.6 1:12:14.6
34 Jim Clinger Indianapolis IN 1776 M 5 M 45-49 33 23:48.5 34 48:12.0 34 1:12:23.1 1:12:23.1
35 James Simmons Ingalls IN 1491 M 6 M 40-44 29 23:34.3 27 47:54.3 35 1:12:48.8 1:12:48.8
36 Kwin Abram Columbus IN 1467 M 6 M 45-49 32 23:47.3 32 48:06.9 36 1:12:55.7 1:12:55.7
37 Andrew Lange Greenwood IN 1829 M 5 M 35-39 28 23:20.8 28 47:56.8 37 1:13:27.7 1:13:27.7
38 Court Scott Greenwood IN 1869 M 1 M 55-59 36 24:20.3 36 49:08.4 38 1:14:06.5 1:14:06.5
39 Matthew Lister West Lafayette IN 1833 M 7 M 45-49 50 25:58.3 41 50:52.2 39 1:14:09.8 1:14:09.8
40 Mary McClain Indianapolis IN 1842 F 1 F 40-44 139 33:58.0 148 1:11:47.9 40 1:15:02.9 1:15:02.9
41 Quankun Gu Carmel IN 1806 M 5 M 20-24 44 25:33.3 42 50:55.3 41 1:15:07.6 1:15:07.6
42 Abby Linville Sheridan IN 1598 F 1 F 35-39 39 24:46.6 39 49:30.5 42 1:15:16.3 1:15:16.3
43 John Walton Tipton IN 1590 M 8 M 45-49 40 24:47.6 38 49:29.9 43 1:15:16.3 1:15:16.3
44 Brittany Cook Plainfield IN 1527 F 1 F 30-34 37 24:29.5 40 49:36.0 44 1:15:39.1 1:15:39.1
45 Nick Simpson Indianapolis IN 1873 M 4 M 25-29 79 27:13.2 56 52:32.1 45 1:16:03.8 1:16:03.8
46 Patrick Hermiller Bloomington IN 1815 M 6 M 20-24 55 26:20.6 45 51:41.1 46 1:16:11.0 1:16:11.0
47 Matt Decapua Carmel IN 1785 M 9 M 45-49 57 26:25.5 46 51:45.3